Robert, Age 11

It would relieve a lot of stress and tension in our household. Having to pay out of pocket for my son’s formula has brought me to tears more than once. I make $17/hour. A can of his formula costs about $50. We go through 14 cans/month. That’s over a full week of my pay (pre-tax) for a month’s supply.



Other California residents who rely on medical foods

The Medical Nutrition Equity Act will provide key support for those Americans who rely on medical foods to survive and thrive.